€259.00*
In stock / available.
EAN:4260142030655
Warranty? Branding?
| Volume: | 62 l |
|---|---|
| HxWxD (outside): | 640 x 430 x 480 mm |
| HxWxD (inside): | 540 x 360 x 390 mm |
| Temperature range: | 2 °C / 10 °C |
| Controller: | Manual with turning knob |
| Shelves: | 3 pcs |
| Interior lighting: | 2 LED strips in the door and top edge |
| Reversible Door: | No |
| Door Type: | Double glass |
| Energy consumption: | 0,95 kWh / 24h |
| Energylabel: | D |
| Climate class: | N |
| Noise Volume: | 39 db |
| Electrical connection: | 220-240 V / 50 Hz / 85 W |
| Material inside: | Plastic ABS |
| Weight: | 22 kg |
- Glass wing door (double glazed)
- Temperature control
- Static cooling
- Lock
- 3 Height-adjustable shelves
- LED interior lighting
- 2 LED strips in the door






Refrigeration cube with LED interior lighting - makes drinks shine bright
Small refrigerator really big. For cooling drinks in the smallest space, this cooling cube is just great. Its silver exterior shines with the LED interior lighting around the bet. Thanks to lighting and modern design, the bottles and cans in the gastro beverage refrigerator are put in the right light, enriching catering and trade. Please note that the cooling cube is only conditionally suitable for installation. To ensure the function of the device, at least 10 cm space must be left on the sides and upwards. The beverage refrigerator is also available in black and black/white. Special prices for larger quantities (from 10 units) can be requested here. The Gastro-Cool refrigerator with glass door is a commercial refrigerator that may only be used commercially.
Downloads KW65
- 3D Augmented Reality File (only for iPhone) (Binary file, 10.67 MB)
- Cut File Sides (Document, 0.76 MB)
- Specifications sheet (Document, 0.49 MB)
- Instruction manual (Document, 3 MB)


























