EAN:4260142031201
| Volume: | 128 l |
|---|---|
| HxWxD (outside): | 900 x 600 x 520 mm |
| HxWxD (inside): | 750 x 520 x 420 mm |
| Temperature range: | 2 °C / 8 °C |
| Controller: | Digital with display and temp control |
| Shelves: | 2 pcs |
| Interior lighting: | 1 LED-Light inside |
| Reversible Door: | No |
| Door Type: | Double glass |
| Energy consumption: | 1,39 kWh / 24h |
| Energylabel: | D |
| Climate class: | N/ST |
| Electrical connection: | 220-240 V / 50 Hz / 200 W |
| Material inside: | Metal |
| Weight: | 58 kg |
- Glass wing door (double glazed)
- Digital temperature display
- Digital temperature control
- Convection cooling
- Lock
- Self-closing door
- Interior lighting (LED)






Beverage refrigerator with convection cooling - coolness under the counter
Always stay cool: This under-counter refrigerator demonstrates it! Even during hectic operating hours, with much opening and closing of the - self-closing - doors, the convection cooling of the beverage refrigerator ensures an effective and optimal temperature distribution inside the device. This makes the convection refrigerator optimal for cooling gastro beverages of various sizes and dimensions. At the counter, every centimeter often counts! The under-counter refrigerator fits with its low height of only 90 cm under almost any counter and can vent to the front depending on the location. This under counter refrigerator is also available in silver. Special prices for larger quantities (from 10 units) can be requested here. The under counter refrigerator with self-closing glass door is a commercial refrigerator, which may only be used commercially.
Downloads UC100
- Cut File Sides (Document, 0.76 MB)
- Specifications sheet (Document, 0.36 MB)
- Specifications sheet (Document, 3.32 MB)






















